افشای اطلاعات تازه از گفت‌ و گوهای مخفی ایران و آمریکا
در حالی که دولت‌های آمریکا و ایران هر گونه مذاکره میان خود را انکار می‌کنند، رسانه‌های غربی و همچنین رسانه‌های ایرانی مخالف جمهوری اسلامی، اطلاعات تازه‌ای را درباره این مذاکرات پنهانی منتشر کرده‌اند.
روزنامه لوموند، در شماره 25 اکتبر نوشته که بر اساس اخبار رسیده به این روزنامه فرانسوی، دیپلمات‌های ایرانی و آمریکایی طی سال های اخیر به ویژه در کشور سوئیس در چارچوب آن چه «دیپلماسی موازی» خوانده می شود با یکدیگر گفت وگو کرده اند.
این روزنامه می افزاید که اما هرگز آمریکایی ها در این مذاکرات احساس نکردند که طرف ایرانی شان بتواند تأثیر چندانی بر سطوح عالی تصمیم گیری سیاسی در ایران بگذارد.
لوموند می نویسد که رابرت اینرون، یکی از مقامات دولت آمریکا که در سال 2009 پیشنهاد مبادله اورانیوم غنی شده را به ایران داد، به طور ویژه و مخفی با علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل آیت الله خامنه ای گفت وگو کرده است.
این روزنامه فرانسوی نتیجه گیری می کند که اگر باراک اوباما دوباره به عنوان رییس جمهوری آمریکا انتخاب شود، ممکن است که مذاکرات این کشور با ایران جان تازه‌ای بگیرد.
این اطلاعات روزنامه لوموند در حالی است که سایت اینترنتی کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، نیز از سفرعلی اکبر ولایتی به آمریکا برای «برقراری باب مذاکره مستقیم بین ایران و آمریکا» خبر داده است.
بر اساس گزارش کلمه، حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه نیز در این سفر، ولایتی را همراهی می‌کند.
روزنامه نیویورک‌تایمز چند روز پیش خبر داده بود که دولت‌های آمریکا و ایران نسبت به مذاکره مستقیم درباره پرونده هسته‌ای ایران با یکدیگر توافق کرده‌اند.
اما سخنگوی شورای امنيت ملی آمريکا و همچنین علی‌اکبر صالحی، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران این خبر را تکذیب کردند.
این در حالی است ک محمود احمدی نژاد در آخرین سفر خود به نیویورک پیشنهاد مذاکره با آمریکا را مطرح کرد.
اما بسیاری از رسانه ها و شخصیت های محافظه کار در ایران از وی انتقاد کردند